תיקון אסימטריה / ניתוחי שד אחרים

תיקון אסימטריה

השדיים מכילים בלוטות חלב מפותחות. השדיים נותרים לא מפותחים עד לגיל 10-11. בשלב התפתחות חזה ראשוני מתפתחים ניצני השד בבנות. התפתחות שד אחד יותר מהשני אופיינית בשלב ההתבגרות המינית והיא נורמאלית. עד תום ההתבגרות המצב מתייצב על פי רוב. משלב ראשוני זה ועד לבשלות שדיים מלאה הזמן משתנה בין אישה לאישה.
אסימטריה מסוימת בין השדיים קיימת אצל כל אחת במידה כזו או אחרת כמו אסימטריה של כל איבר זוגי בגוף. עבור חלק מהנשים העוברות ניתוח הגדלת חזה קיים הצורך בהתאמת נפח שונה של שתלים לכל שד בכדי להגיע לגודל זהה עבור חזה לא סימטרי.  דבר זה נבדק בייעוץ הראשוני.
גדילה ביתר של שד אחד בלבד או חסר בגדילה של שד אחד מאובחנת רק בסיום תהליך בשלות השדיים. במקרים מסוימים יש לבצע הגדלה של שד אחד בלבד על מנת להגיע לסימטריה או הקטנה של שד אחד בהתאם למצב, הצורך והרצון של המטופלת.
לעתים הגורם לחסר התפתחות שד אחד הוא חסר התפתחות כללית של אותו צד בית חזה, מצב המכונה סינדרום ע”ש פולנד. במצב זה יש חסר התפתחות חד צדדית של בית החזה  על מרכיבים שונים, כלומר - צלעות, שריר החזה (פקטורליס), שד ופטמה. סינדרום זה אינו תורשתי. חסר ההתפתחות של בית החזה יכול להתבטא בצורות שונות ולא תמיד יכלול את כל המרכיבים. לעתים, כל ביטויו הינו בשד קטן יותר בלבד. במקרים קיצוניים יותר יתכן ויהיה צורך בשחזור שד מלא ומורכב.
לעתים התפתחות שני השדיים אינה מושלמת עקב בעיות ברקמת השד. המקרה הנפוץ ביותר קרוי חזה טובולרי. קיימות מספר דרגות למצב זה. מראה השד במקרים אלה הוא לעיתים מראה צינורי עם פטמות רחבות יחסית.
הטיפול עבור חזה טובולרי מותנה בממדי השדיים. במקרים קלים הגדלה בלבד ובמקרים קשים יותר הגדלה משולבת עם הרמה תוך הקטנה של קוטר העטרה. לעיתים קרובות מדובר בשד אחד בלבד.

לרוב ניתן לפתור בעיית שד התפתחותית בניתוח אחד בלבד, אולם ישנם מצבים בהם נזקקים ליותר מניתוח אחד על מנת להגיע לתוצאה רצויה.

Asymmetry Correction

סיבוכי ניתוחים אלה נדירים. פירוט הסיבוכים מפורט בניתוחים הרלוונטיים (הגדלה, הרמה, הקטנה).

» לצפיה בתמונות ”לפני אחרי” »

רקמת שד עודפת (Accessory Breast)

מצויה לרוב בקרבת בית השחי ונמושה כגוש רך באזור, המשתנה עם המחזור הנשי. לעתים תיתכן רגישות מקומית. הטיפול ברקמת שד עודפת הינו הסרה כירורגית מלאה, כמו הסרת נגע עור אחר. דבר זה מותיר צלקת מקומית.
במקרים מסוימים ניתן לבצע שאיבת שומן של הממצא.

פטמה נוספת (Accessory Nipple)

קיימת על “קו החלב” (הקו עליו מתפתחות הפטמות בכל היונקים ולא רק באדם). לעתים פטמה נוספת מאובחנת כנקודת חן. ניתן להוריד פטמה זו בשיטת הסרה כירורגית מלאה כמו הסרת כל נגע עורי אחר. הדבר מותיר צלקת קטנה באזור ההסרה.

פטמה שקועה

פטמה שאינה בולטת, או פטמה שקועה, אינה יכולה לבלוט עקב רקמת חיבור המושכת אותה כלפי פנים. קיימות מספר דרגות חומרה עבור פטמה שקועה. במצב הקל הפטמה בולטת בעקבות גירוי מקומי או קור. במצב הקשה הפטמה נותרת תמיד שקועה. בדרגת החומרה הקשה אין לאותה אישה יכולת להיניק עקב חסימת צינורות החלב בפטמה. תיקון פטמה שקועה נעשה בהרדמה מקומית ונועד להוציא את הפטמה עם קיבוע שלה כך שלא תשקע יותר. הניתוח מבוצע דרך חתך של מספר מ”מ, דרכו ניתן לנתק את רקמת החיבור המושכת. לאחר הניתוק מקובעת הפטמה עם חוט פנימי. לאחר הניתוח ברוב המקרים לא יהיה ניתן להיניק מאותו שד.

תקופת החלמה ראשונית יכולה להיות מלווה בשטפי דם, אודם, גירוי מקומי ונפיחות. אלה חולפים לאחר מספר ימים. צורת הפטמה תתייצב לאחר מספר שבועות. בתקופה ההחלמה הראשונית מומלץ לשהות עם מגן פטמה.
סיבוכי תיקון פטמה שקועה נדירים מאד. סיבוכים אפשריים: דימום, זיהום, דלקת, סבל עורי עד לנמק חלקי, פעירת קו תפרים, חזרה הפטמה להיות שקועה, צלקת מעובה/רחבה, צורך בניתוח נוסף.

החלפת שתלים

ניתוח זה מיועד לנשים שעברו בעבר הגדלת חזה ומעוניינות לשפר או לעדכן את מראה החזה שלהן, לאחר שהזמן וכוח המשיכה עשו את שלהם, ונגרמה נפילה של החזה או התבלות של השתלים הקודמים.
הניתוח מיועד לנשים שעבור הגדלת חזה בעברן וסובלות מהתקשות קופסית והתקשות השד, שינוי צורת השדיים עקב דליפה או התקשות, נפילה וצניחה של השד, מראה שד נחות מבחינה אסטטית.
שתלי הסיליקון הינם גופים זרים המוחדרים לגוף. הגוף עצמו מפתח מעטפת מסביב לגוף הזר על מנת להפרידו מרקמות הגוף האחרות. כאשר מתרחשת התכווצות של הקופסית/מעטפת זו נוצר לחץ על השתל. מצב זה עלול לגרום לכאב ו/או עיוות השד. הסיבה להתכווצות הקופסית אינה ידועה באופן מוחלט. ידוע שזיהום חיידקי, שינויים הורמונאליים, דליפה של סיליקון או הקרנות לאזור עלולים לגרום אצל חלק מהנשים לתופעה זו, שעלולה להופיע שוב גם אחרי ניתוח נוסף.

Breast Implant Exchange

דרכים אשר הוכחו כמפחיתות את שיעור מקרי התכווצות הקופסית כוללים, שתלים המוכנסים מתחת לשריר, שתלים בעלי מעטפת מחוספסת, שימוש זהיר בשתלים טרם הכנסתם ושטיפות בנוזל אנטיביוטי.
ניתוח להחלפת שתלים מבוצע בהרדמה כללית, אורכו כשעה במקרים פשוטים. במקרים מורכבים משך הניתוח ארוך יותר. במהלך הניתוח מחליפים את השתלים הקיימים בשתלים חדשים. לעיתים משנים את מיקום מנח השתלים בהתאם לכל מקרה. שיטת הניתוח יכולה להשתנות ממטופלת אחת לשנייה בהתאם לצורת השדיים, הסיבה להחלפת השתלים, סוג העור ואיכותו, כמות, עובי וגמישות הרקמות הרכות.
במקרים מסוימים דרושה התערבות במעטפת השד בשל צניחה של השד, ואז יש צורך בהרמה בנוסף להחלפת השתלים. על כך יידון לפני הניתוח. 
בייעוץ טרום הניתוח המטופלת נשאלת לגבי מחלות שד במשפחתה, רקע של סרטן שד ו/או שחלה, פרטים אודות הניתוח הקודם. כמו כן נבדקת האישה. מעל גיל 35 מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה ו/או סונאר לשדיים. במקרים רלוונטיים מופנית האישה לבדיקת כירורג שד.
ניתוח זה אינו דורש לרוב אשפוז לילה להשגחה. המטופלת משוחררת לביתה עם חזיית ספורט, אותה עליה ללבוש כחודש לאחר הניתוח. המעקב אחר המטופלת מבוצע במסגרת המרפאה.
תקופת ההחלמה הראשונית יכולה להיות מלווה בכאב, רגישות ונפיחות מקומית, בצקת, שטפי דם עוריים. הללו חולפים לאחר מספר שבועות. תוצאה סופית נראית לאחר מספר חודשים.

סיבוכי ניתוח זה נדירים מאוד. סיבוכים אפשריים :


1. דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח.
2. סרומה המחייבת ניקוז
3. צלקות מעובות / רחבות (תלוי גנטיקV)
4. אסימטריה
5. צורך בניתוח נוסף
6. התקשות קופסית
7. חוסר שביעות מטופל.
8. זיהום
9. קרע של שתל


פירוט נוסף לגבי ניתוח החלפת שתלים ניתן לקבל בפגישת יעוץ עם הרופא.