הרמת שדיים

ניתוח הרמת חזה מיועד לצניחה והתרוקנות של החזה אצל נשים, לרוב לאחר לידות ו/או הנקות או לאחר ירידה משמעותית במשקל. המטרה להחזיר לשד את צורתו האסתטית והמוצקה, ולהחזיר את דימוי הגוף הנשי. בניתוח זה מסירים עודפי עור ומעצבים את מעטפת השד ותכולתו יחד עם הרמה של השד ומיקום נכון יותר של הפטמה והעטרה. במידה ויש מחסור בנפח של רקמת שד ניתן להשלים זאת עם שתל סיליקון. ניתוח הרמת חזה מבוצע בהרדמה כללית. משך הניתוח הוא כשעתיים. לעיתים מחייב אשפוז לילה להשגחה.

מומלץ להגיע לניתוח זה כאשר לחץ הדם וערכי הסוכר מאוזנים, להימנע מעישון כ-3 שבועות טרום הניתוח ולהפסיק ליטול מדללי דם לפחות שבועיים לפני הניתוח.

היות והשדיים מסיימים את התפתחותם רק לאחר סיום ההתבגרות המינית, לא מומלץ לבצע ניתוח הרמת חזה לפני גיל 17-18. יש לקחת בחשבון כי אם מתוכנן הריון/הנקה לאחר הניתוח צורת השד עלולה להשתנות ויתכן ויהיה צורך בניתוח נוסף בעתיד. כל שינוי במשקל מעל 5 ק”ג יוכל לשנות את צורת השדיים אחר הניתוח.

Breast Lift

בייעוץ טרום הניתוח תיבדק היסטוריה אישית ומשפחתית של מחלות שדיים, סרטן שד או סרטן שחלות. כמו-כן תבוצע בדיקת שדיים. בדיקת ממוגרפיה עדכנית ותקינה תידרש מגיל 35. במידה וקיים רקע רפואי מתאים או בדיקה מחשידה – תופנה האישה לבדיקת כירורג שד. בבדיקת השד נמדדות גם איכות רקמת השד, איכות העור (מעטפת השד) והימצאות סימני מתיחה, קוטר העטרות ומידת הצניחה של השד.

ניתוח הרמת חזה מותיר צלקות סביב העטרה, וצלקת אנכית מקוטב תחתון של עטרה לאזור קפל תת שדי. במקרים מסוימים בלבד מספיקה צלקת סביב העטרה בלבד. לאחר ניתוח הרמת שדיים ניתן ללבוש חזייה או בגד ים ולא לחשוש מצלקות גלויות.

בניתוח הרמת חזה ניתן להגיע לסימטריה טובה יותר מהמראה הבסיסי של כל אישה לפי תכנון מוקדם. לציין כי אסימטריה בסיסית מסוימת קיימת בכל אישה.
בניתוח הרמת שדיים, כאמור, מוסרים עודפי עור לפי תכנון קודם, מבוצע ארגון מחדש לרקמת השד הקיימת, הפטמה והעטרה מורמות למיקום גבוה יותר, ובמידת הצורך מוכנס שתל סיליקון בכיס הממוקם מעל או מתחת לשריר לפי התאמה לכל אישה. מומלץ להגיע לצורת שד טבעית הפורפוציונלית למבנה בית החזה והגוף של כל אישה. סגירת חתכי הניתוח מבוצעת בתפרים נספגים שאין צורך בהסרתם.

שתלי הסיליקון הקיימים היום מורכבים ממעטפת מחוספסת רבת שכבות של סיליקון, וסיליקון לא נוזלי ברמת צמיגות בינונית עד גבוהה. צמיגות זו אינה מאפשרת לסיליקון לדלוף, גם אם השתל נקרע.

קיימים שני סוגי שתלים עיקריים: שתל עגול כיפתי, ברמות גובה שונות ושתל אנטומי (דמוי אגס), באורכים שונים. התאמת השתל לשד מבוצעת בחדר ניתוח. ברוב המקרים נעשה שימוש בשתלים עגולים. בחירת סוג השתל במבנה וצורת השד, מבנה בית החזה, רצון האישה. במקרים של אסימטריה יתכן שיהיה צורך בשתלים שונים לכל שד.

כיום, כל חברת שתלים נותנת תעודת אחריות לשתלי הסיליקון. החברה תדאג לשתל חלופי באם נמצא כי שתל סיליקון נקרע באופן ספונטני אחר הניתוח. מומלץ להיות במעקב בטווח הארוך לבדיקת שלמות השתלים. יש הגבלה בנפח השתל לפי אלסטיות הרקמות, ממדי בית החזה וגודל הכיס.

בתום הניתוח אזור הניתוח “ארוז” עם חזיית ספורט למשך חודש.
תקופת ההחלמה הראשונית מניתוח הרמת שדיים הינו כשבועיים. בתקופה זו יכולים להיות כאבים, שטפי דם עוריים, בצקות, נפיחויות ושינויי תחושה בשד ובפטמה. כמו כן תיתכן פעירה מסויימת של החתך באזור הקפל התת שדי, החולפת עם טיפול שמרני. מומלץ להימנע ממאמצים לשבועיים, ולא לשכב על הבטן לפחות לחודש. ריפוי מלא של חתכי הניתוח יכול לקחת מספר שבועות. הרמת שדיים יכולה לפגוע ביכולת להניק.

יודגש כי צורת השדיים הסופית תראה לאחר מספר חודשים ויש להתאזר בסבלנות עד לקבלת צורה זו.

כל אישה בחלוף השנים עוברת בדיקות שדיים תקופתיות וממוגרפיה. בביצוע בדיקות אלה חשוב לציין אם עברת הגדלת שדיים. עליך לדעת כי הגדלת חזה יכולה למסך על חלק מרקמת השד בבדיקות הדמיה. לצורך כך יש בדיקות הדמיה משלימות אחרות.
סיבוכי ניתוח הרמת חזה נדירים. סיבוכים אפשריים :

 1. דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח
 2. זיהום
 3. קפלי שתל בקוטב עליון
 4. התקשות קופסית השתל
 5. צלקות מעובות ו/או רחבות (תלוי גנטיקה)
 6. פעירת קוו תפרים
 7. אסימטריה
 8. צורך בניתוח נוסף לתיקון/שיפור
 9. נמק עורי/נמק של פטמה
 10. הפרעות תחושה זמניות/קבועות בשד/פטמה
 11. פגיעה ביכולת ההנקה

פרוט נוסף לגבי הניתוח ניתן יהיה לקבל בפגישת יעוץ עם הרופא.

» לצפיה בתמונות ”לפני אחרי” ניתוח הרמת חזה »