שחזור שד

אחת מתוך שמונה נשים עלולה לחלות בסרטן השד בישראל. בשנים האחרונות בעקבות המודעות הגבוהה למחלה היא מאובחנת בשלב מוקדם. המחלה ניתנת לטיפול ע”י כריתה של הגידול בשילוב טיפול כימוטרפי ו/או הקרנתי לפי הצורך. דימוי הגוף אצל נשים הוא חלק מכריע, ורוב רובן של המטופלות מעוניינות בשחזור שד לשיפור איכות החיים והביטחון העצמי. למידע נוסף אודות המחלה ניתן לבקר באתר האגודה למלחמה בסרטן.
באמצעות כירורגיה פלסטית משחזרת ניתן ליצור שד חדש לאחר כריתה מלאה או חלקית בשד.

Breast Reconstruction

תהליך שחזור שד יכול להתחיל מיידית במהלך ניתוח כריתת השד או שחזור שד מאוחר המתרחש לאחר הכריתה והריפוי מהמחלה. הבחירה על מועד השחזור נתונה בידי האישה, בהתאם המלצות האונקולוג המטפל, כירורג השד והכירורג הפלסטי.

יש לציין כי שחזור שד אינו יוצר שד מיידית ומדובר בתהליך ממושך שלעיתים דורש יותר מניתוח אחד. במקרים רבים, לאחר יצירת השד דרוש עיצוב ושינוי של השד השני על מנת לקבל סימטריה (לדוגמה : הקטנה או הרמה של השד הבריא).

בשלב אחרון מבצעים שחזור פטמה בשד המשוחזר.

קיימים שני סוגי שחזור:

  1. שחזור אלופלסטי – שחזור באמצעות מותחן שד, שלרוב מוחלף בהמשך לשתל סיליקון.
  2. שחזור אוטולוגי – שחזור באמצעות רקמה ממקום אחר בגוף עם או בלי שתל.
    הרקמה הנלקחת הינה שריר ועור מהגב או מהבטן על פי רוב.

שחזור שד ע”י מותחן הוא ניתוח פשוט עם התאוששות מהירה. שחזור זה מתאים לנשים בעלות שדיים קטנים עד בינוניים. בניתוח זה מוכנס מותחן רקמות מתחת לרקמת שריר החזה. כשבועיים לאחר הניתוח מתחילים במילוי המותחן על מנת להגיע לנפח הרצוי. המילוי מבוצע במסגרת מרפאתית ע”י הזרקת מי מלח פיזיולוגים (סאליין) דרך פומית ניפוח תת עורית לצורך המילוי. לאחר מספר חודשים לאחר הגעה לנפח הרצוי ניתן להחליף את המותחן לשתל סיליקון מתאים.
שחזור שד על ידי רקמה מהגוף מורכב ומחייב אשפוז של מספר ימים. ההתאוששות ממנו קשה וארוכה יותר וכך גם החזרה לשגרה. ניתוח זה מתאים לנשים עם שדיים בינוניים או גדולים, או לנשים שאינן רוצות שתל סיליקון בגופן. ניתוח זה אורך מספר שעות, ובעקבותיו נותרות צלקות בבטן או בגב בנוסף לצלקת בשד. לא כל אישה מתאימה לשחזור מהגב כמו שלא כל אישה מתאימה לשחזור מהבטן. נושא זה נבדק בפגישת הייעוץ.

גורמי סיכון עיקריים לניתוח שחזור שד הינם טיפולי הקרנות קודמים (בעיקר משפיע על שחזור אלופלסטי), נטייה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם), לחץ דם גבוה, עישון וסכרת.
הקרנות לשד הינן חלק מהטיפולים לסרטן השד. עור מוקרן לא מתרפא טוב.
יש להפסיק לעשן ו/או להפסיק ליטול מדללי דם לפחות שבועיים טרם הניתוח. כמו-כן יש לאזן את לחצי הדם וערכי הסוכר טרם הניתוח.

לייעוץ טרום הניתוח יש להמציא את כל המסמכים הרפואיים הנוגעים למחלה, אישור אונקולוג וכירורג שד לביצוע הניתוח.
שחזור שד הינו הליך מולטידיסיפלינרי המחייב שיתוף פעולה בין כירורג השד, האונקולוג והכירורג הפלסטי.

ברוב המקרים יש צורך בנקז/ים באזור הניתוח שמוצאים לאחר מספר ימים במסגרת מרפאה.

תקופת ההחלמה הראשונית יכולה להיות מלווה בכאב, בצקות, נפיחויות, שינויי תחושה בעור החזה שטפי דם. כמו כן אותם סימנים יכולים להופיע גם באתרים מהם נלקחה רקמה במקרי שחזור אוטולוגים. מומלץ להימנע ממאמצים לשבועיים.

Breast Reconstruction

צורת השדיים הסופית תראה לאחר מספר חודשים, ובכל מקרה קשה להגיע לסימטריה מלאה בין השד הטבעי לשד המשוחזר.

שלב שני של שחזור השד הינו עיצוב סופי, החלפה לשתל קבוע במקרה של שחזור אלופלסטי, עיצוב השד הבריא להתאמתו לשד המשוחזר על מנת ליצור סימטריה. שחזור הפטמה מבוצע כשלב שלישי, ויכול להיות בהרדמה מקומית.

ניתוח השלב השני מבוצע בהרדמה כללית. ההתאוששות מהניתוח בדרך כלל קצרה ואינה מסובכת. לאחר השלב השני יש להמתין עוד כשלושה חודשים בכדי לראות את צורת השדיים הסופית.

סיבוכי ניתוחי שחזור שד נדירים. סיבוכים אפשריים : דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, סרומה, התקשות קופסית השתל, זיהום, צלקות מעובות ו/או רחבות, ופתיחת קווי תפרים, אסימטריה בין שדיים, צורך בניתוח נוסף, חוסר שביעות רצון המטופלת, חולשת דופן בטן (במקרי שחזור אוטולוגי מהבטן).

שחזור פטמה

זהו השלב השלישי של שחזור שד. כאמור, הליך זה יכול להיות מבוצע בהרדמה מקומית. בניתוח זה יוצרים פטמה מרקמות מקומיות. תפרי הניתוח נספגים. על המטופלת לחבוש מגן פטמה עד להחלמה מלאה של מקום הניתוח. העטרה עצמה משוחזרת על פי רוב ע”י קעקוע רפואי. סיבוכי ניתוח שחזור פטמה נדירים. סיבוכים אפשריים: דימום, זיהום מקומי, פעירת קווי תפרים, נמק של רקמה, השתטחות הפטמה, צורך בניתוח נוסף.