הקטנת שדיים והרמה

אישה המעוניינת להקטין ולעצב שדיים גדולים ונפולים זקוקה לניתוח הקטנת שדיים או הקטנת חזה. שדיים גדולים יכולים להפריע מבחינה אסתטית וכן תפקודית בחיי היום יום. אי הנוחות יכולה להיגרם מחרוץ כתפיים מהחזייה, כאבי גב ועקמת, דלקות חוזרות ופטרת חוזרת באזור קפל תת שדי. ניתוח הקטנת שדיים יכול לשפר לאין ערוך את ההרגשה והביטחון העצמי של המטופלת.

בניתוח הקטנת חזה מסירים עודפי בלוטה ושומן מכל שד ומקטינים את מעטפת החזה על ידי הסרת עודפי עור. כל ניתוח הקטנה הוא גם ניתוח הרמה של השדיים ותוך כדי הניתוח הפטמה והעטרה משנים את מיקומם למיקום גבוה יותר. בניתוח זה חשוב לעצב את השד,  לשמור על סימטריה ולמקם נכון את הפטמות על מנת לשוות מראה טבעי ויפה לשדיים.

ניתוח הקטנת שדיים מבוצע בהרדמה כללית. משך הניתוח הוא סביב שעתיים. בדרך כלל מחייב אשפוז לילה אחד להשגחה.

מומלץ להפסיק לעשן כ-3-4 שבועות לפני הניתוח.  כמו כן להגיע לניתוח מאוזנים מבחינת ערכי לחץ דם וסוכר, להימנע ממדללי דם כשבועיים לפני הניתוח.

היות והשדיים מסיימים את התפתחותם רק לאחר הבגרות המינית, לא מומלץ לבצעו לפני גיל 17-18. במידה ומתוכנן הריון לאחר הניתוח יש לקחת בחשבון כי מבנה החזה עלול להשתנות בתום ההריון/ההנקה, ויש אפשרות כי יהיה צורך בניתוח נוסף. כל שינוי במשקל מעל 5 ק”ג יוכל לשנות את צורת השדיים אחר הניתוח.

טרום הניתוח יש לבדוק באם יש מחלות שדיים, סרטן שד או סרטן שחלות במשפחה. כמו-כן תבוצע בדיקת שדיים. בדיקת ממוגרפיה עדכנית ותקינה נדרשת מגיל 35. במידה וקיים רקע רפואי מתאים או בדיקה מחשידה, המטופלת נשלחת לבדיקת כירורג שד טרם הניתוח.

Breast Reduction And Lift

טרום הניתוח יש לבדוק את איכות העור, הימצאות סימני מתיחה, איכות וכמות רקמת השד, קוטר העטרה. אחד היעדים הוא להקטין את השד לקבלת מראה רצוי ע”י המטופלת, אך שמתאים למבנה הגוף של האישה.

בסיום הניתוח נותרות צלקות סביב העטרה, צלקת אורכית מקוטב תחתון של העטרה לאזור הקפל התת שדי, ותיתכן צלקת באזור הקפל התת שדי בהתאם למצב השדיים לפני הניתוח.  המטרה היא להשאיר מינימום צלקות על פני השד. ניתן יהיה ללבוש בגד ים בשני חלקים או להיות עם מחשוף ולא לחשוש מצלקות הנראות במצב זה.

בניתוח יש שאיפה להגיע לסימטריה מקסימלית בין שני השדיים, למרות שלרוב הנשים יש אסימטריה בסיסית בין השדיים.

יש להדגיש כי רקמת השד המוסרת מכל שד נשלחת לבדיקה היסטופתולוגית.

סגירת חתכי הניתוח מבוצעת בתפרים נספגים, שאין צורך בהסרתם. קיימת אפשרות כי יוותר נקז מכל שד לניקוז הפרשות מקומיות. נקז זה מוסר לאחר מספר ימים מועט במסגרת מרפאתית.

בדרך כלל ניתן להקטין במידה אחת עד שתיים את גודל השדיים. מגבלה זו נובעת מהצורך לשמור על מבנה השד וחיותו ומשיקולי פרופורציית השדיים יחסית לממדי הגוף.

בתום הניתוח כל מטופלת יוצאת מחדר ניתוח “ארוזה” עם חזיית ספורט, איתה עליה להסתובב במשך כחודש.

תקופת ההחלמה הראשונית היא כשבועיים. במהלך תקופה זו ייתכנו כאבים, שטפי דם עוריים, בצקות, נפיחויות ושינויי תחושה בשד ובפטמה. בתקופת ההחלמה הראשונית אחר הניתוח תיתכן פעירה מסוימת של קו תפרים באזור קפל תת שדי. אזור זה נרפא באופן שמרני. מומלץ להימנע ממאמצים לשבועיים, ולא לשכב על הבטן לפחות לחודש.

ריפוי מלא של חתכי הניתוח יכול לקחת מספר שבועות. תוצאה סופית של הניתוח נראית לאחר מספר חודשים ויש להתאזר בסבלנות עד לירידת הבצקות וקבלת מראה השד הסופי. כבשליש מהמקרים יכולה להיפגע יכולת ההנקה.

סיבוכי ניתוח הקטנת חזה נדירים. סיבוכים אפשריים :

  1. דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח
  2. זיהום, סבל עורי עד נמק בפטמות ורקמת השד
  3. סרומה – הצטברות נוזל באזור הניתוח המחייבת ניקוז במסגרת מרפאתית
  4. צלקות מעובות ו/או רחבות
  5. התקשויות שומן בשדיים.
  6. אסימטריה
  7. פעירת קווי תפרים
  8. צורך בניתוח נוסף לשיפור/תיקון.
  9. אובדן תחושה בשד/פטמה זמני או קבוע
  10. פגיעה ביכולת הנקה

לאחר הקטנת שדיים יש להמשיך בבדיקות הנהוגות לגילוי מוקדם של סרטן שד (בדיקה ידנית עצמית, בדיקה אצל כירורג שד, סונאר שדיים וממוגרפיה)

» לצפיה בתמונות “לפני אחרי” הקטנת חזה »