מתיחת בטן

על מנת לעצב בטן רפויה עם עודפי עור ושומן אחר לידות או לאחר ירידה משקל משמעותית ניתן לבצע מתיחת בטן.

תוצאות ניתוח עיצוב זה מאוד מרשימות והוא משפר לעין ערוך את מבנה הגוף ואורח החיים. טרום הניתוח נבדקים : איכות העור, כמות עודפי העור, סימני מתיחה, איכות שרירי הבטן, צלקות מניתוחים קודמים, חשד לבקע בדופן הבטן (אותו ניתן לתקן בניתוח עצמו). כמו כן שמים דגש על מבנה הבטן והגוף, צורת הטבור, מבנה המותניים, אזור הירכיים הפנימיות והמפשעות אשר פעמים רבות “נופל” עם השנים. לפני הניתוח יש להצטייד בבדיקות עזר כגון בדיקות דם, אק”ג, וצילום חזה. בדיקות נוספות יערכו בהתאם לכל מטופל/ת לפי הצורך.

ניתוח מתיחת בטן מבוצע בהרדמה כללית בבית חולים, ודורש לילה אשפוז השגחה לאחר הניתוח. משך הניתוח הוא כשעתיים. במהלך הניתוח משחררים את הטבור ממקומו המקורי. דרך חתך לרוחב הבטן התחתונה מבצעים כריתה של עודפי עור ושומן וכן הידוק של שרירי הבטן. הידוק זה מבוצע על מנת להחזיר את הטליה לקדמותה. לעיתים לצורך גימור סופי, מבוצעת שאיבת שומן מאזור המותניים התחתונות. סגירת החתך מבוצעת באמצעות חוטים נספגים פנימיים, אשר אין צורך בהסרתם. לסיום מבצעים עיצוב של הטבור במיקומו החדש. לציין כי בתום הניתוח המטופל/ת נותר/ת עם נקזים, המנקזים הפרשות למשך מספר ימים. הללו מוסרים לאחר מספר ימים בביקורת מרפאתית. המטופל/ת יוצאים מחדר ניתוח כאשר הוא/היא “ארוז/ה” עם חגורת בטן. עם חגורת הבטן יש להסתובב במשך כחודש. צלקות בתום הניתוח – מסביב לטבור ובבטן תחתונה מתחת לקו תחתונים/בגד ים.

Stomach Stretch

איכות הצלקת משתנה בין מטופלים. טיב הצלקת תלוי לרוב גנטית. במקרים מסוימים מתפתחת צלקת “פרא” בולטת ומציקה הקרויה “קלואיד”. באם מתפתחת צלקת בולטת ניתן לטפל בה באופן שמרני באמצעים שונים.

מומלץ להגיע לניתוח מתיחת בטן לאחר הפסקת עישון (כחודש), עם לחצי דם מאוזנים, ערכי סוכר מאוזנים. יש להיות מוכנים מבחינת ערכי ברזל וחלבון בדם (במטופלים שירדו במשקל).

ניתוח מתיחת בטן ניתן לבצע מגיל 18. במידה ומתוכנן הריון עתידי יש לקחת בחשבון כי יתכן ויהיה צורך בניתוח נוסף לאחר סיום הריונות. כל שינוי במשקל מעל 5 ק”ג יוכל לשנות את צורת הבטן לאחר הניתוח.

ניתוח מיני מתיחת בטן

דומה לניתוח מתיחת בטן מלאה. אורך צלקת הניתוח מעט קצר יותר. מטרת הניתוח להסיר עודפי עור ושומן רק מתחת לקו הטבור ונועד לעודפי עור קלים בלבד עם בטן רפויה רק בחלקה התחתון. ניתוח זה מבוצע אף הוא בהרדמה כללית. ההתאוששות מהניתוח מהירה יותר.

במקרים מסוימים, על מנת להסיר עודפי עור רבים, תיתכן צלקת אורכית במרכז הבטן על מנת להסיר את עודפי העור הרבים.

החלמה מהניתוח מלווה בכאבים, בצקות, שטפי דם, שינויי תחושה בבטן וירכיים קדמיות. מומלץ להימנע ממאמצים לשבועיים, ולא לשכב על הבטן לפחות לחודש.

יש להימנע משכיבה ממושכת ללא תנועה לאחר הניתוח על מנת למנוע היווצרות קרישי דם בורידי הרגליים.

תוצאת הניתוח הסופית תראה לאחר מספר חודשים, עד לסיום ירידת הבצקת והתכווצות העור. מומלץ להתחיל בפעילות ספורטיבית כשלושה שבועות לאחר הניתוח על מנת לשפר את תוצאותיו.

סיבוכי הניתוח נדירים. הסיבוכים האפשריים :

  1. דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח
  2. סרומה-  הצטברות נוזלים באזור הניתוח. מחייבת ניקוז במסגרת מרפאתית
  3. צלקות מעובות ו/או רחבות
  4. ריפוי איטי וזיהום
  5. פעירת קווי תפרים
  6. קרישי דם בוורידי הרגליים ותסחיפים לריאות. ננקטים צעדים על מנת להימנע מסיבוך זה ע”י זמן הרדמה קצר, גרביים פנאומטיות, המעסות את הרגליים וגורמות הזרמת הדם, מולבשות על הרגליים סביב הניתוח.
  7. צורך בניתוח נוסף לתיקון/שיפור התוצאה

» לצפיה בתמונות “לפני אחרי” מתיחת בטן »