ניתוחי אוזניים

הצמדת אוזניים

הצמדת אוזניים הינה ניתוח אסתטי לתיקון אוזניים בולטות. אוזניים בולטות יכולות לגרום למבוכה חברתית ולירידת הביטחון העצמי. שלד הסחוס של האוזן הוא זה שיוצר את צורתה. יכול להיות מרכיב אחד או יותר הגורמים לבלט אוזן: עודף סחוס בחלק העמוק של האוזן (בסיס האוזן) ו/או מחיקה/העדר של קפל סחוס (התפתחות לא תקינה) של הסחוס. בניתוח עצמו מסירים עודפי סחוס במידת הצורך ומעצבים מחדש את מבנה הסחוס להשלמת קווי המתאר החסרים באוזן. כל זאת מבוצע דרך חתך מאחורי האוזן המוסווה היטב. ניתוח הצמדת אוזניים יכול להתבצע בהרדמה מקומית במבוגרים או בהרדמה כללית לילדים. משך הניתוח נע בין שעה לשעה וחצי. מדובר בפרוצדורה די פשוטה עם התאוששות מהירה. לרוב לא נדרש אשפוז לילה להשגחה.

האוזן מגיעה ליותר מ- 80% מגודלה הסופי כבר בגיל 6-7 ולכן ניתן לבצע את ניתוח זה מגילאים אלו מבלי לפגוע בגדילת האוזן הטבעית. מומלץ לפנות לניתוח כאשר הילד מזהה בעצמו את הצורך בתיקון. גם אוכלוסיית גיל בוגרת יותר נהנית מניתוח הצמדה.

בייעוץ טרום הניתוח נבדקות האוזניים. נבדקת אסימטריה בין האוזניים וכן הגורמים ליצירת בלט האוזניים. יצוין כי לרוב קיימת אסימטריה מסוימת בין האוזניים. בניתוח ניתן לשפר אסימטריה קיימת, אולם לא תמיד ניתן להגיע לסימטריה מוחלטת. בפגישת הייעוץ ניתן יהיה להדגים מהם יעדי הניתוח.

ההתאוששות מהניתוח מהירה. תקופת ההחלמה הראשונית יכולה להיות מלווה בכאב מקומי, בצקות ונפיחויות ושטפי דם עוריים  שחולפים לרוב לאחר מספר שבועות.

בניתוח הצמדת אוזניים מוסרים עודפי עור קלים. דרך חתך זה יש גישה מאוד נוחה לשלד הסחוסי של האוזן וכך ניתן לבצע מניפולציות שונות על הסחוס על מנת לעצבו. בסוף הניתוח החתך נתפר, לרוב באמצעות חוט נספג שאין צורך בהסרתו. אזור הניתוח נחבש בחבישת דמוית קסדה למספר ימים. בביקורת מרפאתית ראשונה מוסרת החבישה. אז אזור הניתוח מטופל עם סרט “הזעה” נצמד מגן למשך כשבועיים.

אין לשכב על האוזניים במשך השבועיים הראשונים. ניתן לחפוף ראש כשלושה ימים לאחר הניתוח.

האוזן מקבלת את צורתה הסופית לאחר מספר חודשים בתום ירידה הנפיחות והבצקת המקומית. יעילות הניתוח היא לכל החיים. במקרים נדירים תיתכן חזרה מסוימת של הבלט, אז יש צורך בניתוח נוסף לתיקון.
סיבוכי ניתוח אוזניים נדירים. סיבוכים אפשריים :

  1. דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח
  2. זיהום מקומי המטופל בדרכים שמרניות לרוב
  3. צלקות מעובות ו/או רחבות (תלוי גנטיקה)
  4. אסימטריה
  5. צורך בניתוח נוסף לתיקון/שיפור
  6. איבוד תחושה באוזן זמני או קבוע

פרוט נוסף לגבי הניתוח ניתן יהיה לקבל בפגישת יעוץ עם הרופא.

» לצפיה בתמונות “לפני אחרי” ניתוח אוזניים »

תיקון תנוך אוזן, תיקון תנוכי אוזניים, הקטנת תנוך

ניתוח תיקון תנוכי אוזניים נועד לסגור חורי עגילים שהתארכו עם השנים או לאחר חבלה. מטרת הניתוח היא לפתור את המראה הלא-אסתטי של החורים שהתארכו או השסע שנוצר. בניתוח תיקון תנוך האוזן התנוך ייסגר ויעוצב מחדש, תוך הסרת העור בתוך החריץ. ניתוח תיקון תנוכי אוזניים מבוצע בהרדמה מקומית ובמסגרת המרפאה. משך תיקון תנוך האוזן הינו כעשרים דקות. הניתוח פשוט, ההתאוששות ממנו מיידית והוא לא מצריך חבישות מיוחדות.

חורי עגילים מואורכים באוזניים נוצרים עקב עגילים כבדים לאורך השנים. לעתים, נוצר שסע של ממש בתנוך האוזן, גם כתוצאה ממשיכה לא זהירה של העגיל וקריעת תנוך האוזן.

ניתן לבצע את ניתוח תיקון תנוך האוזן כאשר החור לעגיל התארך מעל למספר מילימטרים. הבעיה לא בהכרח קיימת בשני חורי האוזניים.

בייעוץ אאבחן את צורת תנוכי האוזניים והחריצים. יש לציין כי תמיד קיימת אסימטריה בכל איבר זוגי (עפעפיים, אוזניים): תיקון תנוכי אוזניים לא יתקן אסימטריה קיימת ואף יכול ליצור עוד אסימטריה. אבדוק היטב מהן הציפיות מהניתוח ואנסה להתאים אותן לתוצאות הניתוחיות הצפויות.

ניתוח תיקון תנוך האוזן מבוצע בצורה פשוטה המבוססת על חיתוך העור בחריץ וסגירתו לחלוטין, מקדימה ומאחור.
בהליך המבוצע באופן דומה ניתן לבצע הקטנה או קיצור של תנוכים בהרדמה מקומית.

לעתים, בניתוח תיקון תנוכי אוזניים, מחשש כי תנוך האוזן יקבל צורה מוארכת ולא יפה (עקב סגירת החתך לאורך) אני מבצע סגירה מיוחדת בצורת האות “Z”, בכדי לשמור על מימדי תנוך האוזן ולא לעוות אותם.

לאחר סיום הפעולה נתפר החתך ונמרח במשחה אנטיביוטית. אין צורך בחבישות אחרות. ההתאוששות מהניתוח מהירה ביותר: כבר למחרת היום ניתן לחזור לפעילות רגילה ולא מאומצת.

משך ההחלמה מניתוח תיקון תנוכי אוזניים הינו כשבוע. במהלך זמן זה ייתכנו מעט כאבים ואי-נוחות באתר הניתוח עם בצקת ונפיחות מקומית. תחושת העור שמורה בדרך כלל. ייתכנו מעט הפרשות דמיות. אין לשכב על האוזניים במשך אותו שבוע. ניתן לחפוף ראש כיומיים אחר הניתוח.

אחר אותו שבוע ההחלמה ממשיכה במהירות. עלי לציין כי תנוך האוזן יקבל את צורתו הסופית לאחר כמה חודשים, עקב תהליכי ריפוי וההצטלקות האקטיביים.

מומלץ ליצור חור חדש בתנוך כחצי שנה לאחר הניתוח בכדי למנוע את חזרת הבעיה בהמשך.

סיבוכי ניתוח תיקון תנוך האוזן נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, זיהום, צלקות מעובות ו/או רחבות, החמרה באסימטריה קיימת והיצרות תנוך האוזן.