מתיחת עפעפיים / הרמת גבות

ניתוחי עפעפיים מיועדים לנשים וגברים כאחד. ניתוחים אלה מחזירים חזות צעירה, רעננה וערנית יותר למטופלים העוברים אותם.

בבדיקת טרום ניתוחית מבצעים הערכה של : קמטים אופקיים ברוחב המצח, גבות צנוחות המשוות מראה עייף ומבוגר, קמטים בין הגבות המשווים מראה זועף, קמטים בצידי העיניים, עודפי עור, איכות העור סביב העיניים, כיסי שומן בולטים בעפעפיים עליונים ותחתונים, איכות השריר המכווץ את העפעפיים, חולשת עפעפיים תחתונים, שקעים באזור מרזב הדמעות.

ניתוחי עפעפיים יכולים להיות משולבים עם ניתוחי פנים אחרים כמו מתיחת פנים ו/או הזרקת שומן לפנים.

עפעפיים עליונים

מתיחת/הרמת עפעפיים עליונים או תיקון צניחה של עפעפיים נפוצה מאוד. מטרת הניתוח הינה לתקן את המראה העייף, לשפר את מראה העפעפיים והעיניים. ניתוחי עפעפיים עליונים מבוצעים לרוב בהרדמה מקומית. משך הניתוח כחצי שעה. בניתוח זה מסירים עודפי עור ו/או שריר, מטפלים בבלט מדורי השומן השונים ומשווים מראה “פתוח” ואטרקטיבי יותר לעיניים.

מומלץ להפסיק ליטול מדללי דם כשבועיים טרום הניתוח. כמו כן מומלץ להגיע מאוזנים מבחינת ערכי לחץ הדם והסוכר.
במידה וידועה מחלת עיניים או בעיה עינית אחרת (לדוגמה : יובש עיני, דלקות עיניים חוזרות, גלאוקומה וכו’) יש לבצע בדיקת רופא עיניים ולבצע את הניתוח לאחר אישורו ובהתאם להמלצותיו.

השינויים המשמעותיים במראה העפעפיים נצפים בדרך כלל לאחר גיל 40. מגיל זה הופך הניתוח לנפוץ יותר.

בייעוץ טרום ניתוח נבדקת הבעיה. יש להבחין בין עודפי עור ונפילת עפעפיים לבין נפילת הגבות. כמו כן תיבדק תנועתיות העיניים, איכות ועודפי העור, נוכחות קמטים וקמטוטים באזור, נוכחות בעיות רפואיות אחרות שיכולות להשפיע על אזור העיניים (למשל יתר פעילות של בלוטת התריס). יש לתעד בעיות עיניים כרוניות ובעיות ראיה קיימות. לפי מידת הצורך המטופל/ת מופנים לבדיקת רופא עיניים מומחה.

במידה וצניחת גבות אובחנה ולא תתוקן על ידי ניתוח הרמת גבות, הרי שאפקט מתיחת העפעפיים העליונים לא יהיה מקסימאלי ויוותר המראה עייף או הזועף. (ראו בהמשך)

קו החתך מצוי בדיוק בקפל העפעף, כך שאינו נראה לעין במבט ראשון. הרמת גבות תשולב לפי צורך באותו ניתוח אך תבוצע לפני הרמת העפעפיים.

ההתאוששות מהניתוח קלה. לא דרוש אשפוז לילה להשגחה. לאחר הניתוח מונחים  קומפרסים קרים על אתרי הניתוח, למניעת המשך שטפי דם ובצקות.
תקופת ההחלמה הראשונית היא בין שבוע לשבועיים. תקופה זו יכולה להיות מלווה בשטפי דם עוריים, בצקות ונפיחויות. ייתכן והספיגה של הבצקות תתארך מעבר למשך ההחלמה הראשונית. בד”כ לא סובלים מכאבים חזקים. סגירת עפעף עליון לא מלאה  המלווה ביובש או דמעת יכולה לאפיין את הימים הראשונים. לכן מומלץ שימוש בטיפות עיניים ומשחה אנטיביוטית לעיניים במהלך הלילה בימים הראשונים שאחר הניתוח. לניקוי הפרשות מהעפעפיים ניתן להשתמש במגבונים מיוחדים לכך, דוגמת Eye-Care של ד”ר פישר. כמו-כן אין להתאפר עד יומיים לאחר הסרת תפרים.

הסרת תפרים מבוצעת כשבוע אחר הניתוח. צלקות הניתוח הינן עדינות מאד בדרך כלל. הן מיטשטשות כמעט לחלוטין תוך מספר חודשים. תוצאה סופית של ניתוח זה יכולה להיות לאחר מספר חודשים בתום ספיגה של הבצקות והנפיחויות המקומיות.

גבות

צניחה או נפילה של גבות יכולה להוליך שולל ולהראות כעפעפיים עליונים צנוחים. אם לא תהיה התייחסות למצב זה, מראה אזור העיניים יורע ויוחמר, והגבות יצנחו אף יותר עם הזמן. הרמת גבות ניתן לבצע גם כן בהרדמה מקומית. ההחלמה מהניתוח מהירה. ניתן לשלבה עם ניתוח עפעפיים עליונים ועם ניתוחי פנים אחרים.

יש מספר דרכים להרמת גבות, בין אם דרך חתך באזור הרקות בתוך או בגבול קו שיער הקרקפת, ובין דרך חתך מתיחת העפעף העליון. ניתוח הרמת גבות “פותח” את האזור סביב העיניים ומשווה מראה צעיר ובריא לפנים. מנח הגבות התקין בגבר נמצא בגבול רכס ארובת העין. בנשים המנח מוגבה מספר מ”מ מעל רכס זה, במיוחד באספקט הצדדי של הגבה. הרמת הגבה יכולה להתבצע כאמור בניתוח, אולם במידה ויש צורך בהרמה מינימאלית, ניתן לבצע זאת באמצעות הזרקות “בוטוקס” תקופתיות וכך להימנע מניתוח.

לאחר הניתוח מונחים  קומפרסים קרים על אתרי הניתוח, למניעת המשך שטפי דם ובצקות.

תקופת ההחלמה הראשונית היא בין שבוע לשבועיים. תקופה זו יכולה להיות מלווה בשטפי דם עוריים, בצקות ונפיחויות. ייתכן והספיגה של הבצקות תתארך מעבר למשך ההחלמה הראשונית. בד”כ לא סובלים מכאבים חזקים. אין להתאפר עד יומיים לאחר הסרת תפרים.

הסרת תפרים מבוצעת כשבוע אחר הניתוח. צלקות הניתוח הינן עדינות מאד בדרך כלל. הן מיטשטשות כמעט לחלוטין תוך מספר חודשים. תוצאה סופית של ניתוח זה יכולה להיות לאחר מספר חודשים בתום ספיגה של הבצקות והנפיחויות המקומיות.

עפעפיים תחתונים

מתיחת עפעפיים תחתונים באה לטפל בעודפי עור ושקיות עיניים המשווים מראה עייף ולא אסתטי לפנים. ניתוח זה גם הוא יכול להיות מבוצע בהרדמה מקומית.
בייעוץ טרום הניתוח נבדקת הבעיה, נבדקים אלמנטים נוספים בפנים כולל איכות העור, המצאות נזקי שמש, נוכחות קמטוטים וכו’. מתועדות בעיות עיניים קיימות, שבמקרים מסוימים מופנה המטופל לבדיקת רופא עיניים מומחה לבדיקה ואישור הניתוח וכן להמלצות, במידה וקיימות, לניתוח עצמו.

בניתוח זה מסירים עודפי עור, ומטפלים בנפיחות הקיימת הנוצרת גם מעודפי שומן במדורי העפעף השונים וגם מרפיון שרירים מקומי. חתך הניתוח מתחת לקו ריסים תחתון, כך שהצלקת מוסווית היטב. לא מומלץ להתאפר כשבועיים לאחר הניתוח.
יש להקפיד לא להסיר עודף עור ביתר על מנת למנוע משיכת יתר של העפעף התחתון. הניתוח פשוט וההתאוששות ממנו מהירה. מהלך הניתוח וההתאוששות ממנו דומים למתיחת עפעפיים עליונים. ניתן לשלב ניתוח זה עם ניתוחי פנים אחרים כמו מתיחת עפעפיים עליונים, הרמת גבות ומתיחת פנים.

אפקט מתיחת עפעפיים עליונים נע בטווח חמש עד עשר שנים. מתיחת עפעפיים תחתונים יעילה לחמש שנים לערך. משך האפקט תלוי בגורמים רבים כמו גיל, טיב העור, עישון, חשיפה לשמש, מחלות רקע, תרופות ועוד.

לאחר הניתוח מונחים  קומפרסים קרים על אתרי הניתוח, למניעת המשך שטפי דם ובצקות.

תקופת ההחלמה הראשונית היא בין שבוע לשבועיים. תקופה זו יכולה להיות מלווה בשטפי דם עוריים, בצקות ונפיחויות. ייתכן והספיגה של הבצקות תתארך מעבר למשך ההחלמה הראשונית. בד”כ לא סובלים מכאבים חזקים. מומלץ שימוש בטיפות עיניים ומשחה אנטיביוטית לעיניים במהלך הלילה בימים הראשונים שאחר הניתוח. לניקוי הפרשות מהעפעפיים ניתן להשתמש במגבונים מיוחדים לכך, דוגמת Eye-Care של ד”ר פישר. כמו-כן אין להתאפר עד יומיים לאחר הסרת תפרים.

הסרת תפרים מבוצעת כשבוע אחר הניתוח. צלקות הניתוח הינן עדינות מאד בדרך כלל. הן מיטשטשות כמעט לחלוטין תוך מספר חודשים. תוצאה סופית של ניתוח זה יכולה להיות לאחר מספר חודשים בתום ספיגה של הבצקות והנפיחויות המקומיות. ניתוח זה משווה מראה צעיר ורענן לפנים.

סיבוכי ניתוח עפעפיים נדירים. סיבוכים אפשריים:

 1. דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח
 2. פעירת שולי חתך ניתוח
 3. פגיעה וגירוי בקרנית. רגישות לאור ותחושה של גוף זר בעין מאפיינת מצב זה. במקרים מסוימים תבוצע בדיקת רופא עינים מומחה והטיפול הינו שמרני ברוב המקרים.
 4. זיהום
 5. החמרה ביובש עיני או דלקות עיניים כרוניות
 6. דמעת ממושכת
 7. ראיה כפולה
 8. משיכת עפעף תחתון כלפי מטה (אקטרופיון) – חשיפת הלחמית מתחת לקו הקשתית. על מנת להימנע ממצב זה נוקטים בגישה שמרנית של מתיחת עור העפעף התחתון.
 9. ציסטות קטנות בקו החתך
 10. החמרה באסימטריה קיימת

טיפולים משלימים לניתוחי עפעפיים :

 1. קילוף כימי או שיוף באמצעות לייזר
 2. הזרקת חומרי מילוי על בסיס חומצה היאלורונית או הזרקת שומן למילוי שקע בין עפעף תחתון ללחי.

פרוט נוסף לגבי הניתוח ניתן יהיה לקבל בפגישת יעוץ עם הרופא.

» לצפיה בתמונות “לפני אחרי” ניתוחי עפעפיים »