מתיחת פנים וצוואר

ניתוח מתיחת פנים ו/או צוואר הוא למעשה ניתוח הצערת פנים. ניתוח אסתטי זה בא לתקן את נפילת הפנים ו/או הצוואר. בניתוח זה מורמות הרקמות השונות בפנים למקומן הקודם עם הסרת עודפי עור לא מוגזמת על מנת לא ליצור מראה מלאכותי לא רצוי. מטרת הניתוח לשוות מראה צעיר יותר וחיוני תוך שמירה על הרמוניה של חזות הפנים והצוואר.
הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. משך הניתוח הוא כשעתיים וחצי.

מומלץ להפסיק עישון חודש לפני הניתוח ולהגיע עם לחצי דם וערכי סוכר מאוזנים. כמו כן מומלץ להפסיק ליטול מדללי דם כשבועיים לפני הניתוח.

נפילת עור הפנים והצוואר נראית באופן משמעותי בד”כ אחרי גיל 40-45. על כן נפוץ הניתוח בגילאים אלה ומעלה.

בייעוץ טרום ניתוח נבדקים טיב העור, קיום אסימטריה, קמטים וקפלים שונים בפנים, נזקי שמש קיימים, תחושה בפנים ותפקוד שרירי הפנים. אז יודגמו גם יעדי הניתוח.

טיב העור מכתיב את הצלחת הניתוח. במצבים בהם קיים עור מאד יבש, לא אלסטי, מלא נזקי שמש וקמטים, יש לשלב עם הניתוח טיפולי עור מקדימים ומשלימים כדוגמת פילינג בדרגות שונות.

ניתוח מתיחת פנים ניתן לשלב עם פעולות נוספות אחרות כגון : מתיחת עפעפיים, הרמת גבות או שימוש בבוטולינום לטיפול בקמטים כמו (מצח, קמטי צחוק סביב העיניים), שימוש בחומרי מילוי (סביב לשפתיים, קמטי אף-שפה), קיצור תנוכים. כמו ניתן לבצע מילוי אזור עצמות הלחיים בשומן עצמי.

לעיתים יש צורך במתיחת שליש הפנים התחתון בלבד עם טיפול בצוואר. אז ניתן לבצע מיני מתיחת פנים.

קווי חתך הניתוח מצויים בקדמת קו שיער או בתוך קו שיער באזור הרקות (במידת הצורך בלבד), סביב קדמת האוזן ובאזור קו שיער בקרקפת אחורית. במהלך הניתוח מופרד עור הפנים ובמידת הצורך גם הצוואר מהרקמה שתחתיו. מבצעים הרמה והידוק של הרקמות הפנימיות לצורך הרמת מבני הפנים שצנחו, ואז מולבש העור מחדש עם הסרת עודפי העור זהירה, למניעת “מראה מתוח”. במקרים מסוימים מבוצעת שאיבת שומן בצוואר-סנטר, ולעיתים יש צורך בפתיחת חתך קטן מתחת לסנטר לצורך הידוק רקמות באזור הצוואר.

בניתוח מיני מתיחת פנים אין צורך בהארכת חתכי הניתוח מאחורי האוזן ובקו שיער אחורי.

חתכי הניתוח נתפרים ללא מתח. חלק מהתפרים נספגים וחלק מוסרים לאחר כשבוע. לציין כי תכנון הניתוח מבוצע בקווי מתאר בסיסיים של הפנים ובאזורים נסתרים על מנת להסוות את הצלקות כמה שיותר.

לקראת סיום הניתוח מוחדר לפי צורך נקז אל חלל הניתוח מכל צד לניקוז הפרשות ומניעת בצקת. נקז זה יוצא על פי רוב למחרת הניתוח. קווי התפרים נמרחים במשחה אנטיביוטית. מבוצעת חבישה סביב הראש שמוסרת לאחר מספר ימים. לרוב דרוש לילה אשפוז להשגחה.

תקופת ההחלמה הראשונית היא כשבועיים. במהלך תקופה זו ייתכנו שטפי דם, בצקות ונפיחויות, שינויי תחושה באתרי הניתוח, כאבים קלים, חולשת זווית פה במקרים נדירים. תסמינים אלו חולפים באופן עצמוני בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח.

לחפוף ראש ניתן לבצע רק לאחר 3 ימים מהניתוח. גילוח ניתן לבצע שבוע לאחר הניתוח, תספורת ניתן לבצע רק לאחר שבועיים-שלושה לאחר הניתוח.

תוצאות סופיות של ניתוח זה נראות לאחר מספר חודשים, לאחר ספיגה והעלמות של הבצקות השונות. הבשלת הצלקות יכולה להתארך יותר, אולם הללו מוסוות כפי שצוין לעיל. יעילות ניתוח מתיחת פנים ו/או צוואר מחזיקה בד”כ בין חמש לעשר שנים, אולם יכולה להיות קצרה יותר. יעילות זו תלויה גורמים שונים כמו גיל הניתוח, איכות העור, עישון קודם, נזקי שמש קיימים, מחלות בסיס שונות, נטילת תרופות מסוימות וכו’. גורמים אלה לא ניתנים לשינוי טרום הניתוח.

סיבוכי הניתוח נדירים. סיבוכים אפשריים:

  1. דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח
  2. סבל עורי עד נמק בשולי החתך
  3. פגיעה בתחושת עור האוזן
  4. פגיעה בעצבוב שרירי הפנים
  5. זיהום
  6. צלקות מעובות ו/או רחבות (תלוי גנטיקה)
  7. שינוי קו השיער ו/או נשירת שיער מקו הצלקות
  8. שינוי צורת תנוך האוזן
  9. החמרה באסימטריה קיימת
  10. צורך בניתוח נוסף לתיקון/שיפור

פרוט נוסף לגבי הניתוח ניתן יהיה לקבל בפגישת יעוץ עם הרופא.

» לצפיה בתמונות “לפני אחרי” מתיחת פנים »