בוטוקס/ דיספורט

הזרקת בוטוקס/ דיספורט היא שיטה פשוטה ונפוצה ביותר לטיפול בקמטים דינמיים במחצית הפנים העליונה. קמטים אלה נובעים מפעילות שרירי הבעה, אליהם צמוד העור. ההזרקה של החומר נעשית בכמויות קטנות אשר מאוד אפקטיביות בפעילותן. ההזרקה מתבצעת עם מזרקים בעלי מחט דקה ביותר. ההתאוששות מיידית עם תופעות לוואי נדירות וקצרות טווח. אחוז הסיבוכים מזערי. ההזרקה עצמה מבוצעת במרפאה ללא הרדמה. הזרקות בוטוקס/ דיספורט מבוצעות לטיפול בקמטים באזור המצח, בין הגבות ובצידי העיניים. הזרקה של בוטוקס/ דיספורט בזויות העיניים משפיעה אף על הגבות ומסייעת בהרמה קלה של החלק הצדדי של כל גבה.

מומלץ להפסיק ליטול מדללי דם כשבוע טרם הפעולה על מנת להימנע משטפי דם מוגברים. כמו כן, לסובלים מהרפס במחצית העליונה של הפנים מומלץ טיפול מונע בכדורי זובירקס סביב הפעולה כדי להימנע מהתקף הרפס חריף.

חולשת שרירי פנים הידועה מהעבר יכולה להחמיר עם זריקת בוטוקס/ דיספורט, עקב הפעילות הבסיסית שלו. על כן מומלץ להימנע מהזרקת החומר במטופלים עם היסטוריה של חולשת שרירי פנים.

זריקות בוטוקס/ דיספורט מתאימות לבעל/ת קמטים של הבעה בעור הפנים. הזרקת בוטוקס/ דיספורט שכיחה יותר במטופלים מעל גיל 30 היות ובדרך כלל השינויים מתחילים מגיל זה. התמדה של הזרקת בוטוקס/ דיספורט מונעת המשך היווצרות קמטים של הבעה לאורך זמן והחמרה של קמטים קיימים. התמדה של טיפול זה גם גורמת עם הזמן להארכת משך היעילות של ההזרקה.

Botox

בהזרקות הראשונות משך יעילות הטיפול הינה סביב 3-4 חודשים. בטיפול עקבי בבוטוקס משך היעילות גדל.

בייעוץ טרום ההזרקה, נבדקים הפנים, סימטריה שלהם, מיקום הקמטים הקיימים.
1. קמטים במצח, נגרמים על ידי שריר המצח (פרונטליס).
2. קמטי זעף בין הגבות, נגרמים על ידי שרירים מקרבי גבות (פרוצרוס, קורוגטור).
3. קמטים באזור זוויות העיניים החיצוניות, נגרמים על ידי שריר העין (אורביקולריס).
בוטוקס/ דיספורט קרוי על שם החומר המסחרי הראשון ששווק. בוטוקס/ דיספורט מכיל חומר בשם בוטולינום טוקסין A, המסונתז באופן מלאכותי מרעלן הקיים בחיידק קלוסטרידיום בוטולינום. קיימים חומרים נוספים בעלי אותה פעילות עם שם אחר כדוגמת דיספורט. חומר זה מונע המשך התכווצות סיבי שריר במקום אליו הוא מוזרק ע”י שיתוק החיבור בין העצב לשריר. הגוף מפרק לאט את החומר עד שמגיע לפעילות מלאה חוזרת של סיבי השריר. הליך הפירוק יכול לקחת בין שלושה חודשים עד לחצי שנה. הטיפול הינו הפיך לחלוטין. טיפול בוטוקס/ דיספורט כה אפקטיבי עד שהוריד משמעותית את כמות ניתוחי הרמת המצח והגבות.

בסיום הטיפול אין לעסות את המקום או לבצע פעילות מאומצת למשך יממה אחר הטיפול. עיסוי או פעילות מאומצת יכולים לפזר את החומר לאתרים לא רצויים וליצור תופעות לא רצויות.

במהלך הימים הראשונים אחר ההזרקה ייתכנו מעט שטפי דם, אודם, גירוי מקומי ונפיחות. הללו חולפים לאחר מספר ימים.

אפקט הזרקת בוטוקס/ דיספורט נראה רק לאחר מספר ימים עד שבוע.

בוטוקס/ דיספורט משמש גם בטיפולים אחרים כדוגמת הפחתת הזעת יתר. באמצעות מספר זריקות לאזור בית השחי ניתן להפחית באופן משמעותי את ההזעה והופעת כתמי ההזעה. גם טיפול זה מבוצע במסגרת מרפאתית.

סיבוכי טיפולי בוטוקס/ דיספורט נדירים מאד. סיבוכים אפשריים:

  1. דימום או שטפי דם נרחבים
  2. זיהום והתפרצות הרפס עורי
  3. חולשת שרירים מקומית זמנית.

פרוט נוסף לגבי הפעולה ניתן יהיה לקבל בפגישת יעוץ עם הרופא.