שפתיים

אורך השפתיים הינו כשליש מרוחב הפנים. שפה עליונה בולטת מעט מהשפה התחתונה בפרופיל. מראה השפתיים אמור להתאים ולהיות הרמוני עם שאר הפנים.

עיבוי ועיצוב שפתיים נחלק לשתי קבוצות.

קבוצה ראשונה כוללת קהל המעוניין בעיבוי השפה ע”י חומר מילוי, על מנת לקבל שפתיים מלאות וחושניות יותר. בדרך פשוטה במסגרת המרפאה ניתן לבצע הזרקת חומר מילוי דרך מחט דקה עם התאוששות מיידית, תופעות לוואי קצרות טווח ואחוז סיבוכים נמוך. טיפול זה מבוצע לרוב עם אלחוש מקומי בלבד ע”י משחת EMLA. טרם הטיפול יש לבדוק את צורת השפתיים והפנים, כולל מבנה הלסת והשיניים. יש לבדוק קיום אסימטריה. יש להדגיש כי לא ניתן תמיד להגיע לרמת עיבוי מסוימת, ולא ניתן “לעשות” שפתיים כמו אצל אדם אחר. עיבוי שפתיים יכול להיות מבוצע ע”י חומר מילוי נספגים כדוגמת חומצה היאלורונית. מילוי זה הינו זמני בלבד. משך האפקט נע בין שלושה עד ששה חודשים. המילוי עצמו יכול להיות מבוצע גם ע”י חומר מילוי לא נספג כדוגמת הסיליקון הרפואי. אז מדובר בתהליך איטי לטווח ארוך יותר המבוצע במספר טיפולים, כאשר בכל טיפול מוזרק מעט מאוד חומר לבניית השפה כדי להימנע מסיבוכים.
מומלץ להפסיק ליטול מדללי דם לפחות שבוע לפני כל טיפול. כמו כן, לבעלי היסטוריה של הרפס מומלץ ליטול כדורי זובריקס כטיפול מונע סביב ההזרקה.
עיבוי שפתיים מתאים לכל בעל/ת שפתיים יחסית דקות. היות והשפתיים, כמו יתרת הפנים מסיימות את התפתחותן לאחר גיל ההתבגרות, מילוי שפתיים אינו מומלץ לפני גיל 17-18.

lips

מילוי בשומן טבעי הוא טרנד קיים גם עבור עיצוב שפתיים. במהלך הימים הראשונים אחר עיצוב שפתיים ייתכנו שטפי דם, אודם, גירוי מקומי, נפיחות. הללו חולפים לאחר שבוע עד שבועיים.
סיבוכי מילוי ועיבוי שפתיים נדירים מאד. סיבוכים אפשריים :

  1. שטפי דם
  2. זיהום והתפרצות הרפס עורי
  3. סיבוך נדיר ביותר הינו הופעת גושים.

קבוצה שנייה של עיצוב שפתיים הינם מטופלים שאינם מתאימים למילוי בלבד, כיוון שלא ניתן להגיע לתוצאה רצויה באמצעות הזרקה בלבד. בקבוצה זו מטופלים בעלי שפה דקה במיוחד עם מרחק גדול בין האף לשפה. לרוב השיניים מוסתרות כליל ע”י השפה העליונה במצב מנוחה. אז למעשה מבצעים ניתוח להרמת השפה תוך קיצור המרחק בין האף לשפה. ניתוח זה ניתן לבצע גם בהרדמה מקומית. בניתוח זה מסירים עודפי עור ומושכים את השפה לכיוון עליון. קו החתך מוסתר בקווי מתאר טבעיים של הגוף בגבול בסיס האף והנחיריים. תהליך ההחלמה קצר והחזרה לשגרה מהירה. ניתוח זה יכול להיות מלווה בנפיחות מקומיות, אדמומיות ושטפי דם עוריים מקומיים שחולפים לאחר כשבוע עד שבועיים. התפרים מוסרים לאחר כשבוע.

ניתוחי עיצוב שפתיים מתאימים גם למטופלים בעלי שפה שסועה, לפני או אחרי תיקון קודם, המעוניינים לשפר את מראה השפתיים והפנים. כמו כן מטופלים לאחר הזרקות יתר לשפתיים של חומר מילוי קבועים יכולים לעבור ניתוח להקטנת השפתיים והוצאת עודפי חומר קיימים. ניתוחים אלו מבוצעים לרוב בחתך בתוך הפה, אז הצלקת מוסתרת היטב.

סיבוכי ניתוחים אלו נדירים. סיבוכים אפשריים :

  1. דימום ושטפי דם
  2. זיהום והתקף הרפס
  3. צלקות (שלרוב חבויות)
  4. תוצאה אסתטית שאינה משביעת רצון
  5. איבוד זמני של תחושה
  6. צורך בניתוח נוסף

פרוט נוסף לגבי הפעולה ניתן יהיה לקבל בפגישת יעוץ עם הרופא.