פילינג

פילינג (קילוף שכבות עור) הוא שיטה לשיפור איכות העור ומראה הפנים. מתקבל מראה רענן וצעיר. איכות העור נפגעת עם השנים בעקבות גיל, חשיפה לשמש, עישון, תנאי אקלים, תזונה, תרופות וגנטיקה.  חשיבות פילינג רבה ביותר בכירורגיה האסתטית. פילינג יכול ללוות פעולות אחרות בפנים כמו ניתוחי מתיחת פנים, ניתוחי עפעפיים, הזרקות לפנים. פילינג מיועד לגברים ונשים כאחד. פילינג משפר גם שינויים פיגמנטריים בעור בעקבות חשיפה לשמש והזדקנות וכן משפר את המראה של עור עם חטטים ונזקי אקנה. מטופלים הסובלים מנזקי שמש ונטייה לגידולי עור שונים יכולים להנות מטיפולי פילינג לפנים.

בייעוץ במרפאה נבדקים הפנים, איכות וסוג העור, גוון העור, התאמה לטיפול כזה או אחר.

קיימות שתי שיטות עיקריות לביצוע פילינג:
1. פילינג כימי – הסרת שכבות עור על ידי פירוק שלהן באמצעות חומרים פעילים דוגמת TCA, חומצות פירות ועוד.
2. פילינג מכאני, הסרת שכבות עור מת על ידי שפשוף באמצעות מכשיר מיוחד (מבוצע בחדר ניתוח ומחייב הרדמה עקב הכאבים) או על ידי לייזר -  הסרת שכבות עור מת על ידי אידוי ושריפה שלהן; מחייב הרדמה למניעת כאבים בזמן ביצוע הפעולה.

Peeling

הפילינג מבוצע לשלוש דרגות עומק בעור.

פילינג שטחי – מסיר שכבות עור מת וכתמים שטחיים. ניתן לבצעו כטיפול ביתי בשימוש של קרמים רפואיים. תחת טיפול זה מתרחש גם חיזוק סיב קולגן ואלסטין בעור, מה שמקנה לעור טונוס יותר צעיר ורענן. טיפול זה עלול לגרום לתחושת גרד, עקצוץ, התקלפות עור ואודם מקומי זמני. לכל מטופל מותאם קרם המתאים לסוג וגוון עורו.

פילינג בינוני – המגיע גם לקמטים עדינים וכתמים עמוקים יותר. יש לבצעו במרפאה ע”י מומחה. הוא יכול לכאוב מעט, מלווה בתחושות דומות לפילינג קל. טיפול זה מלווה בקילוף העור הנמשך כארבעה עד ששה ימים לאחר הטיפול ואדמומיות של העור.

פילינג עמוק – מגיע לשכבות העור העמוקות, לטיפול יסודי בקמטים מרובים וניכרים עם מיצוק מסוים של העור. פילינג זה מבוצע בחדר ניתוח ומחייב הרדמה כללית וניטור לאחר מכן עקב הצורך בטיפול אינטנסיבי בכאב וחשש לסיבוכים אפשריים.

לבעלי עור כהה פילינג עמוק יכול לגרום לאזור יתר כהות או יתר התבהרות שאינם ניתנים לטיפול. בעלי עור כהה מתאימים לפילינג שטחי או בינוני בלבד.

למטופלים עם היסטוריה של הרפס בפנים מומלץ ליטול כדורי זובירקס כטיפול מונע סביב טיפול פילינג בינוני או עמוק.
היות ובדרך כלל השינויים העוריים מתחילים מגיל 30, נדיר לבצע פילינג לפני כן.
פילינג בינוני ועמוק נפוצים יותר בעונת החורף עקב התנאים הנוחים יותר של מזג האוויר.

סביב ולאחר טיפולי פילינג שונים מומלץ לעשות שימוש בקרם לחות. כמו כן יש להימנע מחשיפה לשמש ישירה ללא אמצעי מיגון ומקדם הגנה.

יש לזכור, כי המרקם הסופי של העור ייראה רק לאחר כחודש, עקב תהליכי הריפוי העוברים על העור. ניתן לעבור מדרגת פילינג שטחי לפילינג בינוני לפי צורך, לאחר תקופת החלמה.

סיבוכי פילינג נדירים מאד. סיבוכים אפשריים:

  1. כתמי כהות יתר או התבהרות יתר
  2. זיהום והתפרצות הרפס
  3. אודם עקב תהליכי דלקת
  4. כוויות או ציסטות קטנות (מיליה) הופעת הצטלקות נדירה ביותר ומופיעה באם בוצע פילינג עמוק.
  5. אדמומיות עור הפנים, קילוף יבש ועקצוצים

פרוט נוסף לגבי הפעולה ניתן יהיה לקבל בפגישת יעוץ עם הרופא.